E.prene

E.prene

V HIKU neustále pracujeme na efektivnějších a zodpovědnějších způsobech vývoje a výroby našich produktů s ohledem na šetrnost k životnímu prostředí. Snažíme co nejvíc snížit naši vlastní uhlíkovou stopu. Hledáme alternativy materiálů i technologií a vybíráme si partnery, kteří dokážou náš závazek splnit. Proto jsme nadšení, že do našeho portfolia neoprenovych produktů zavádíme E.prene, který představuje evoluci neoprenu směrem k udržitelnosti a k lepší funkčnosti. 

 

1. Vápenec nahradil ropu.

Tradiční neopren se začal používat někdy kolem roku 1920, přičemž jeho hlavní složku tehdy tvořila ropa. Již v 60. letech ale ropu jako hlavní zdroj pro chloropren - jednu ze základních neoprenovych sloučenin, nahradil vápenec. Což znamenalo pro výrobu neoprenu z hlediska kvality a tudíž udržitelnosti zásadní zlom. V Hiku používáme výhradně Kaučuk na bázi vápence, který má uzavřenou mikrobuněčnou strukturu a ta mu brání absorbovat vodu. Tento typ neoprenu je výrazně lehčí, teplejší a déle vydrží.

 

2. Vuyžití starých pneumatik

    Druhou klíčovou složkou neoprenové gumy je vedle chloroprenu takzvaný Carbon black. Ten jsme dnes schopni získat využitím starých sešrotovaných pneumatik, což je další revoluční krok v oblasti úspory energií a snižování emisí CO2.

     

    3. Barvení příze

    Možná Vás překvapí informace, že každý kus neoprenu musí být obalen tenkou vrstvou obarvené látky. Přičemž samotné obarvování je proces, při němž se spotřebovává obrovské množství vody, která je následkem obarvení plná chemikálií a okamžitě se stává odpadem. A tuhle toxickou vodu rozhodně nechceme posílat do našich řek. Proto máme radost z dalšího inovativního kroku, a tím je namísto barvení látky, barvení samotné příze. Tím se totiž výrazným způsobem sníží množství odpadní vody a výsledný produkt má navíc nejen jasnější barvy ale hlavně déle vydrží. 

     

    4. Lepidlo na vodní bázi

    Nyní jsme ve fázi výroby, kdy je potřeba obarvenou látku přilepit na samotný neopren. Dnes už můžeme využívat lepidla na vodní bázi, které je stejně spolehlivé jako lepidlo k jehož výrobě bylo zapotřebí užití chemického rozpouštědla.

     

    5. Minimalizace odpadu

    A konečně neopren má jako materiál takové vlastnosti, že s ním lze nakládat velmi úsporně a minimalizovat zbytečný odpad. Už jste někdy dělali perníčky? Srolujete, rozetřete, vystřihnete ty hezké tvary a co zbude, přidáte do dalšího kola. Přesně tímto způsobem naši partneři zachází s neoprenem. Po procesu pečení jsou neoprenové bochánky ořezány za účelem očištění a zarovnání hran. A stejně jako u perníčků nepřijdou žádné ořezané zbytky nazmar. Místo toho se znovu roztaví, smíchají s další neoprenovou směsí a výsledně tím získáme větší množství nového materiálu.
    Je nám jasné, že e.prene sám o sobě svět nezmění, ale v HIKO věříme, že každá změna má smysl.

    Zobrazit další

    Air4 opravná sada

    Napsat komentář

    Tento web je chráněn službou hCaptcha a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti hCaptcha.